Изкуствен интелект, автоматизация и пазар на труда в България
На прага на новия сезон ще поговорим за една тема, която често е доста подценявана, но е от изключително значение за правилното протичане на работния процес.
На всички ни се е случвало, споделяйки как се чувстваме, да бъдем подценени и да чуем някоя от следните фрази: „не оправдавай мързела с пролетна умора“, „целогодишно съм с пролетна умора“ и прочие, а това е изключително неприятно. Ето защо, в тази кратка статия ще поговорим именно за нея - пролетната умора – що е то, какви са нейните симптоми и как да се справим с лекота.
Разбира се, не откриваме топлата вода и в интернет пространството има предостатъчно информация, но тук ви представяме нужното, синтезирано и резюмирано.
Какво е „Пролетна умора“ – това е често срещано физиологично състояние, което се появява при много хора през пролетния сезон.
Тя представлява ярко изразена промяна във функциите на организма при преминаването от зимен в пролетен период. На тялото ни му е необходимо време, за да се адаптира към новия сезон.
Тази промяна е свързана най-вече с неравномерния баланс на хормоните, който естествено се получава в края на зимата – понижен серотонин /още познат като хормона на щастието/ и по-високи нива на мелатонин /хормона на съня/. Именно поради този дисбаланс се чувстваме сънливи, меланхолични, отпаднали и демотивирани.
Ето и някои от най-изявените симптоми на пролетната умора:
- Чувство на слабост и отпадналост;
- Замайване, световъртеж;
- Сънливост и често прозяване;
- Понижено настроение и промяна в апетита.
Внимание! Не трябва да бъркаме тези симптоми с евентуална настинка или болест. При състояние на пролетна умора тези усещания преминават в рамките на 2 до 6 седмици, в зависимост от организма на човек /всичко е строго индивидуално, разбира се/.
При наличие на грипоподобни симптоми е добре да се консултираме със специалист.
Ето и няколко съвета относно това, което можем да направим, за да преминем по-лесно и приятно през това иначе доста неприятно състояние.
- Пълноценно и балансирано хранене;
- Достатъчно качествен сън;
- Вземайте си по-чести почивки;
- Не прекалявайте с кафето и стимулиращите напитки;
- Детоксикирайте тялото си!
Като за финал, насладете се на една енергизираща рецепта, с която можете да стартирате сутрините си, за по-добър тонус:
СОК ОТ МОРКОВИ ЗА ПОВЕЧЕ ВИТАМИН "А" И "С"
Съставки:
- 6 моркова
- Сокът на един лимон
- Една ябълка
- 3-4 ментови листа
- Парче джинджифил
- 1 чаена лъжичка куркума
- Щипка сладък червен пипер
Приготвяне:
Изцедете сока от морковите, джинджифила и ментовите листа.
Добавете пипера и куркумата.
Консумирайте на момента.
Това беше всичко от нас по темата. А вие какви трикове използвате, за да се справите с пролетната умора?